Німеччина та Іспанія виступають проти планів Єврокомісії (ЄК) зобов’язати держави-члени Євросоюзу (ЄС) відмовитися від обладнання китайських виробників у телекомунікаційній інфраструктурі. Про це повідомляє Bloomberg.
Нова редакція Закону про кібербезпеку, яку готує ЄК, містить пряму вимогу до держав-членів вилучити компоненти постачальників із «високим статусом ризику» з критичної національної інфраструктури. Huawei Technologies і ZTE ЄС уже відніс до цієї категорії. Досі держави самостійно визначали доцільність таких заходів — нова редакція закону позбавляє їх цієї гнучкості. Консультації на рівні профільних міністерств щодо змін у законодавстві розпочалися цього тижня.
Головним аргументом противників заборони є ризик погіршення відносин з Китаєм. Федеральний канцлер Фрідріх Мерц, який раніше підтримував курс на дистанціювання від Пекіна, суттєво пом’якшив позицію. Тепер він виступає за зміцнення торгівельних зв’язків між Берліном і Пекіном. Окремо Мерц пропонує тимчасово скасувати обмеження на постачання китайських чипів для потреб європейського автомобільного виробництва. Міністерка з питань економіки Катерина Райхе під час візиту до Пекіна наголосила — вжиті щодо КНР заходи не повинні зашкодити європейському експорту.
Опоненти заборони наводять і суто економічний аргумент — без компонентів Huawei і ZTE розбудова ШІ-інфраструктури в Європі суттєво подорожчає. Водночас Іспанія значно поглибила залежність від китайських інвестицій, зокрема у будівництво сонячних електростанцій і виробництво електромобілів. Офіційні представники Мадрида зазначили, що країна виступає за посилення контролю над постачальниками з «високим рівнем ризику».
Підписуйтесь на Mediasat у Telegram: тут найцікавіші новини ТБ та телекому
Представники ЄК своєю чергою наполягають — залежність від китайського обладнання становить реальну загрозу безпеці регіональних мереж зв’язку. За їхніми оцінками, мобільним операторам ЄС упродовж найближчих трьох років знадобиться від 3,4 до 4,3 млрд євро на заміну обладнання китайських виробників. Берлін ще у 2024 році ухвалив рішення вилучити обладнання Huawei і ZTE з мереж 5G до кінця 2026 року. Нинішній опір Берліна загальноєвропейському курсу виглядає суперечливо на тлі власних зобов’язань.
