Державна служба фінансового моніторингу України (Держфінмоніторинг) спільно зі Службою безпеки України (СБУ) ліквідувала злочинну мережу. Її учасники масово скуповували й активували українські SIM-картки для подальшого використання в російських ударних безпілотниках. Про це повідомив керівник Держфінмоніторингу Філіп Пронін.
Масштаби схеми значні. Лише в одному розслідуванні зафіксовано понад 24 000 мобільних номерів і більш як 29 000 транзакцій на користь українських мобільних операторів. Учасники мережі на території України організовували закупівлю стартових пакетів через так званих «дропів» — підставних осіб, що реєстрували картки на себе й відтак переправляли їх до Росії.
Ворог застосовував ці SIM-картки безпосередньо в ударних безпілотних літальних апаратах (БПЛА) для координації польотів і точнішого наведення на українські міста та об’єкти інфраструктури. Українські військові та правоохоронці регулярно виявляють такі картки серед уламків збитих дронів.
Загальний обіг коштів на рахунках фізичних осіб-підприємців та «дропів», причетних до схеми, перевищив 60 млн грн. Частину цих грошей учасники мережі витратили на придбання нерухомості й елітних автомобілів.
Підписуйтесь на Mediasat у Telegram: тут найцікавіші новини ТБ та телекому
Слідство також встановило, що один із кураторів групи перебував на території Євросоюзу — його вдалося ідентифікувати завдяки взаємодії з європейськими фінансовими розвідками.
Філіп Пронін наголошує — використання чужих банківських карток не просто тіньовий заробіток. Це готова інфраструктура для злочинів, зокрема для фінансування тероризму. З серпня 2025 року Держфінмоніторинг передав до Бюро економічної безпеки матеріали щодо подібних дроп-схем на понад 31 млрд грн. За перший квартал 2026 року додалося ще матеріалів на понад 14 млрд грн.
«Не погоджуйтеся на сумнівні пропозиції швидкого заробітку. Так можна не просто втратити гроші чи рахунок — а стати частиною схеми, яка допомагає російському терору», — застеріг Філіп Пронін.
